środa, 14 października 2015

SIEWIERZ, powiat będziński, województwo śląskie

Zamek Biskupów Krakowskich w Siewierzu. Przypuszcza się, że pierwsza murowana faza gotyckiego zamku powstała już za panowania książąt bytomskich w 1 połowie XIV w. Nie można również wykluczyć przeciągnięcia się prac budowlanych na wczesne lata panowania książąt cieszyńskich.
W 1443roku Księstwo Siewierskie wraz z zamkiem i miastem wykupił od zadłużonego księcia Wacława I Cieszyńskiego , biskup krakowski Zbigniew Oleśncki. Po kilkuletnim sporze z innymi książętami śląskimi, biskupi krakowscy na mocy dokumentu księcia cieszyńskiego Wacława I, przyjęli świecki tytuł książąt siewierskich, a Księstwo Siewierskie stało się prawie niezależnym organizmem politycznym z własnym wojskiem, sejmem, monetą, surowym sądem, szlachtą. Zamek zaczął pełnić rolę administracyjnej i politycznej siedziby Księstwa Siewierskiego.
W XVI wieku biskupi rozbudowywali zamek nadając mu wystrój renesansowy. W 1518 roku biskup Jan Konarski wzniósł wieżę nad nową bramą. Kolejni biskupi przebudowywali zamek w tym samym stylu rozbudowując go wraz z barbakanem. W czasie wojen ze Szwecją, choć księśtwo pozostawało neutralne, stacjonowały tu oddziały Stefana Czarnieckiego.
Kolejnej przebudowy dokonano w latach 1681-1699 z inicjatywy biskupa Jana Małąchowskiego poprzez przebudowę skrzydła wschodniego i budowy w nim kaplicy, a także budowy arkadowej loggi i kuchni od północy. Prace te dokończył Konstanty Felicjan Szaniawski. W czasie tej przebudowy basztę przy bramie podwyższono i zwieńczono barokowym hełmem z cebulą i latarnią. Po pożarze w połowie XVIII wieku biskup Kajetan Sołtyk wyremontował wieżę. Forma ogólna nadana wówczas kompleksowi zachowana została w ruinie do dzisiaj.
W 1790 roku Sejm Wielki zlikwidował Księstwo Siewierskie wcielając je do Rzeczypospolitej. Opuszczony w tym roku przez księcia biskupa Feliksa Pawła Turskiego zamek od tamtej pory popada w ruinę. Jeszcze w czasie wojen napoleońskich był wykorzystywany militarnie. Jednak od 1807 r. przez cały XIX wiek pozostał niezamieszkany.
Obecnie zamek jest zabezpieczoną, częściowo zrekonstruowaną  ruiną i przystosowany do zwiedzania.
Na podstawie: Wikipedia, 14.10.2015



Kartka od Grzegorza w ramach tagu zamki i pałace
www.postcrossing-forum.pl


4 komentarze:

  1. Sporo zamków mam w kolekcji, ale chyba tego mi brakuje. Ten taki w stylu zamku Będzin. Bardzo mi się podobają te małe zamki. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Musiałam aż sprawdzić czy mam ten zamek w kolekcji i okazuje się że mam :)Bardzo lubię zamki więc pocztówka jak najbardziej jest w moim stylu, do tego super znaczek :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna pocztówka i ładny zamek. Nie mam go na pewno na pocztówce, bo raczej mało mam kartek z polskimi zamkami. Trzeba będzie kiedyś to nadrobić ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. kocham zamki na Śląsku, są wyjątkowo urocze i żałuję, że mieszkając tam nie udało mi się wszystkich odwiedzić. ten akurat mam już chyba w swojej kolekcji, ale nadal mnie zachwyca :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz.