poniedziałek, 5 października 2015

BĘDZIN, województwo śląskie

Pałac Mieroszewskich (nazywany również Pałacem Gzichowskim) w stylu barokowo-klasycystycznym rodu Mieroszewskich położony w Gzichowie, dzielnicy Będzina.
Przed pałacem znajduje się rozległy podjazd prowadzący do wejścia głównego, po drugiej stronie jest park z początku XVIII w., z najstarszymi drzewami liczącymi sto kilkadziesiąt lat. W parku zachowały się kamienne rzeźby Bachusa i Flory wykonane przez Jerzego Leonarda Webera w 1718 r. Za parkiem znajdował się ogród warzywnik, który zlikwidowano w związku z budową osiedla "Zamkowe". Pałac otaczają oficyny dworskie oraz zabudowania gospodarcze.
Pałac został wzniesiony przez Kazimierza Mieroszewskiego w 1702 r. Jest wzorowany na ówczesnych pałacach francuskich. W latach 30. XIX w. przejęła go rodzina Siemieńskich, następnie rodzina Mycielskich, a po Powstaniu Styczniowym w posiadanie pałacu wszedł  śląski potentat przemysłowy - Christian Gustaw Von Kramsta. Od 1890 r. do wybuchu II Wojny Światowej  pałac był własnością Towarzystwa Kopalń i Hut Sosnowieckich, znajdowały się w nim biura oraz mieszkania administracji Towarzystwa. Podczas II wojny światowej pałac zajęła firma Sosnowitzer Bergwerks und Hutten A.G., w 1945 roku został przejęty przez Spółdzielnię Rolniczą, która gospodarowała w nim do lat 50. XX w.
W związku z przygotowaniami do uroczystości 600-lecia Będzina pałac poddano częściowej konserwacji. Po jej ukończeniu w 1958 r. utworzono tu Dom Kultury który działał do lat 70. Już od połowy lat 60. Dyrekcja Muzeum w Będzinie wspólnie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków czyniła starania o zmianę jego funkcji i rozpoczęcie kompleksowej konserwacji całego zespołu pałacowo-parkowego. W marcu 1982 r. zakończono prace konserwacyjne. Obecnie pałac jest częścią Muzeum Zagłębia. We wnętrzu znajdują się zbiory archeologiczne, etnograficzne oraz historyczne.
Źródło: Wikipedia, 5.10.2015




 Kartka od Grzegorza w ramach tagu multiview
www.postcrossing-forum.pl

5 komentarzy:

Kinga On Tour pisze...

Piękny pałac i bardzo lubię ten układ polskich pocztówek, bo te górne, największe widoki zawsze są takie ładne!

Unknown pisze...

Wstyd się przyznać, ale nigdy nie widziałam pałacu w Będzinie.. Od zawsze miasto to kojarzyło mi się niestety tylko i wyłącznie.. z targiem :/

Krystyna B pisze...

Kurcze, byłam tak blisko i nie zajrzałam do tej miejscowości - za dużo atrakcji macie na Śląsku....
Ale to nic, jeszcze tam wrócę :)

Romanek pisze...

Krystyno! Jest bardzo dużo miejsc w naszym województwie godnych odwiedzenia. Zapraszamy serdecznie :)

Pasażerka pisze...

byłam, widziałam, zwiedzałam nawet! Będzin to rodzinna miejscowość mojego dziadzia więc mam do niego wyjątkowy sentyment.